Owczarki Niemieckie hoduję od 1992 r. Nazwę przydomka hodowlanego „ SZENBERG” wziąłem od nazwiska panieńskiego mojej ś.p. Mamy , która karmiła, pielęgnowała , przygotowywała do wystaw i polowań psy mojego śp. ojca / Foksteriery szorstkowłose, Wyżły i Posokowce/.

Hodowla Szenberg wczoraj i dziś

W roku 2017 obchodzić będę 25-lecie mojej hodowli. Od 12 lat mieszkam na dolnośląskiej wsi, w starym gospodarstwie rolnym, gdzie kiedyś były pomieszczenia gospodarskie dla krów, świń, koni, kóz i drobnego inwentarza. Teraz przestronne 30-50 metrowe powierzchnie są wybielone, podłogi wybetonowane a wszystkie psy przebywają na słomie i trocinach. Ogromnie półhektarowe podwórko, wybiegi za stodołami, ogromny teren nad Odrą , własne pole do śladów, ładnie wyposażone porodówki to królestwo moich owczarków.

W ciągu 25 lat mojej owczarkarskiej przygody wyhodowałem ponad 20 Championów Polski, fenomenalnego psa reproduktora GOLDA Szenberg, który zawojował SG12 miejsce w klasie juniorów na światówce BSZS Ulm 2005 i miejsce V31 w klasie użytkowej na Bundessiegerzuchtschau w Oberhausen 2006 r. oraz kilku Zwycięzców Klubu m.in. HANA Szenberg i BIRĘ Szenberg.Wiele moich owczarków to czołowe psy i suki w Polsce. Sporo zwierząt z hodowli Szenberg znajduje się za granicą, często w znanych hodowlach USA, Szwecji, Francji, Szkocji , Anglii , Walii , Irlandii , Republice Południowej Afryki, Tajlandii i Katalonii / Barcelonie/.

Hodowla Szenberg, jako jedyna w Polsce, hoduje głównie w linii hodowlanej starej, legendarnej niemieckiej hodowli von der Wienerau. Tą genialną linię Szenbergi mają już w 5 pokoleniach, a znakomite geny GOLDA Szenberg są nieomlaże we wszystkich szenbergowych sukach hodowlanych i młodzieży. W tej chwili hoduję na 7 sukach hodowlanych i mimo że jestem po ekstremalnie ciężkich przejściach rodzinnych i osobistych planuję zakończyć rok 2017 z 10 sukami hodowlanymi. Siły fizycznej i szczególnie psychicznej mi nie brakuje mimo młodzieńczego wieku emerytalnego nie powiedziałem w hodowli ostatniego słowa. Moja pasja i oddanie szenbergom jest niewysłowione. Całe moje życie to hodowla. Mój jedyny reproduktor OSKAR Szenberg to w prostej linii potomek linii von der Wienerau , a Jego córka LADY Szenberg to najlepsza suka hodowlana ostatnich lat. Często moje suki kryję w Niemczech i we Włoszech czołowymi psami świata.

Podwaliny pod dzisiejszy stan Szenbergów dała wspaniała suka NIRA von der Wannsee, której babcią była dwukrotna Zwyciężczyni Świata VA1 VANTA von der Wienerau. NIRA pochodziła z hodowli Guntera Korschka, wspaniałego tresera,, sędziego prób pracy i mojego Wielkiego Przyjaciela.

Rok 2016 był pasmem wielkich sukcesów i genialnych występów na landówkach w Niemczech i na Bundessiegerzuchtschau w Norymberdze mojej młodej, fenomenalnej, długowłosej suki BIRY Szenberg / Ojciec: SG1 VA7 WILLY vom Kuckucksland – V DOLLY vom Finkenschlag/. BIRA wygrała 14 wystaw, w tym 4 w Niemczech, została Zwyciężczynią Klubu Młodych Suk / 28 sztuk w ringu/ i zawojowała SG13 miejsce na BSZS w Norymberdze.

Wszystkie moje zwierzęta hodowlane posiadają niemieckie prześwietlenie i tyłu / HD/ i przodu / ED/ zbadane DNA oraz wyszkolenie BH i IPO1. Od tego roku wszystkie będą prześwietlane na kręgosłup / LUW/.

Większość zwierząt ma oprócz polskiego wyszkolenia niemiecką licencję hodowlaną Korung.

Ważne informacje

Członkostwo w Związku Kynologicznym w Polsce / FCI/ 1992

Rok zarejestrowania hodowli Szenberg 1992

Członkostwo SV Niemieckiej Organizacji Owczarków Niemieckich 1998

Wiktor Kowalski

 

 

 

Copyright & design by daltonptojekty 2005-